Senet Karşılığı Kredi Nedir? → Senet Karşılığı Avans Kredisi Nedir?

Senet Karşılığı Kredi Nedir? → Senet Karşılığı Avans Kredisi Nedir?

/
/
5 görüntüleme

Ticaretle uğraşanların nakit ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması amacıyla birçok banka ve finans kuruluşu senet karşılığında kredi sağlamaktadır. Bilindiği üzere çoğu ticari firma alacaklarını senet veya çek olarak belli vadelere yazılmış kağıtlar üzerinden tahsil etmektedir. Ticari firmalar bu değerli kağıtların tahsilat süresi gelmeden nakit para ihtiyacı olduğunda çaresiz kaldıklarından senetleri serbest piyasada zarar ederek bozdurmak zorunda kalıyorlardı. Bu uygulama ile işletmelerin ticari açıdan fazla zarara girmeden nakit ihtiyaçlarının karşılanması sağlandı.

Senet karşılığı nakit nasıl alınır?

Ticari işletmelerin çeklerini kırdırarak büyük kayıp vermesine gerek bırakmayan senetle kredi imkanı birçok banka tarafından başvuru yapıldığında verilen bir hizmettir. Finans kuruluşları verilen senetlere bir miktar marj uygular. Kredinin geri ödemesine göre belli faiz oranları işletilir. Ticari firmaların vadesi gelmemiş alacakları için ellerindeki senetleri (veya çekleri) teminat olarak finans kuruluşuna verip kredi almasına senet karşılığı kredi denmektedir. Senet Karşılığı Cep Telefonu Nereden Alınır? Buradan takip edebilirsiniz.

Senet karşılığı kredi hakkında bilinmesi gerekenler

Senet karşılığı kredi vermeyi tüm bankalar kabul etmemektedir. Belli bankalar arasından seçim yapılmalıdır. Hali hazırda çalışılan bir banka varsa işlemlerin kolaylaşması açısından tercih edilmelidir.

  • Bazı finans kuruluşları da bu imkanı vermekle birlikte aldıkları faiz oranları bankalardan yüksektir.
  • Kredi başvurusunda işletmenin geçmiş ve şimdiki mali durumu incelenir. Aynı işlem senedi veren taraf için de yapılır.
  • Kredi talebinde senedin gerçekliği soruşturulur.
  • Kredi alabilmek için uygun kredi notuna sahip olunması gerekir.
  • Senette yazılan tutarın hepsi için kredi kullanılamaz. Miktar senet tutarından mutlaka azdır.
  • Bankalar senet karşılığı kredi geri ödemesinde genelde üç aylık bir düzenleme yapmaktadır.

İşletmelerin mal almak, çalışanların maaşlarını veya vergileri ödemek gibi acil nakit ihtiyaçlarında "sağlam" olarak tabir edilen senetlerini bankaya teminat olarak verip kredi almaları senetteki miktara en yakın tahsil için önerilen bir yoldur. Serbest piyasa ve bazı finans kuruluşlarında da aynı işlem daha az evrakla yapılabilir. Fakat burada maddi açıdan daha büyük bir kayıp yaşanacaktır. Geçmiş ticari faaliyetleri düzgün olan, bankaların kara listesinde olmayan ve iyi bir işletmeden senet alanların bankalara kredi için başvurmaları daha iyi bir yol olacaktır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

Sen de yorum yap

Kredisiz Borç Para