Ziraat Hayvan Kredisi İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Ziraat Hayvan Kredisi İçin İstenen Şartlar Nelerdir?
Ziraat Hayvan Kredisi İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Son zamanlarda devlet destekleri genel olarak tarım ve hayvancılık üzerine artış göstermektedir. Hayvancılığın geliştirilmesi için pek çok adım atılıyor ve bu konuda halkın kredilendirilmesi için çalışmalar geliştiriliyor. Özellikle verilen kredilerin faiz oranlarının düşürülmesi hayvancılıkla ilgilenenlerin taleplerinin artmasına olanak sağlıyor. Ülkemizde hayvancılığın geliştirilmesi ile et fiyatlarının aşağı yönlü hareketine olanak sağlanmaya çalışılıyor. Hayvancılık üzerine yapılan bu çalışmalarda sadece kredi imkanlarının yanı sıra bu işle uğraşacak kişilerin yeterli bilgi ve şartlara uyum sağlaması gerekiyor.

Kredi İçin Başvuru Zamanları

Hayvancılık sektörünün geliştirilmesi amaçlı verilen bu krediler yılın belli zamanlarında belir bir plan dahilinde gerçekleştirilmekte. Bu zaman dilimleri her yıl ihtiyaca göre farklılık gösterebilmekte. Bu zamanlar hakkında detaylı bilgi alabilmek için tarım ve köy işleri bakanlığının oluşturduğu ofislerden detaylı bilgi alınabiliyor. Bu kredinin yılın çeşitli zamanlarda verilmesinin sebebi ise hayvanların ithal edilerek yurt içine sokulmasından dolayı oluyor. İthal hayvanların yurda sokulması için gerekli karantina süreleri ve yurda giriş işlemleri var. Bu işlemler planlanarak bankaların düşük faiz hatta sıfır faiz seçenekleri ile kredi sunma zamanları belirleniyor.

Ardından talep toplanılıyor ve gerekli işlemler başlatılıyor. Hayvancılık yapmak isteyen kişi ve kurumlar belirli şartları yerine getirdikten sonra ki bu şartlar hayvan sayısı ve ipotek gösterme durumları baz alınıyor. Tüm bu durumların belirlenmesinin ardından küçükbaş veya büyükbaş hayvancılığın yapılması için arazi temini ve gerekli personelin çalıştırılması hususları dikkate alınıyor.

Detaylı Koşullar ve Şartlar

Hayvancılık yapma isteği ilk başta karlı bir iş olarak görülse de çok detaylı araştırılarak ince elenip sık dokunması gereken bir sektör esasında. Hayvancılık kredisinin alınabilmesi için öncelikle minimum hayvan miktarının satın alınması gerekli. Bu miktar büyük baş hayvan için 25, küçük baş hayvan için her yıl arı bir oran belirleniyor. Kredi başvurusunda bulunabilmek için belirli bir ipotek malınızın olması şartı aranıyor. Aksi taktirde kredi almanız mümkün değil.
Ayrıca alacak olduğunuz hayvanları koyabileceğiniz bir ahır sahibi olmalısınız. Bu ahırda bir hayvan için minimum 2 metrekarelik bir alana sahip olunması gerekli. Ayrıca bu ahırla ilgilenecek personelin olması şartı da aranıyor. Kredi alındıktan yaklaşık bir hafta sonra yetkililer ahırınızı incelemeye geliyor ve herhangi bir sorun yoksa resmi olarak hayvancılık işine başlamış oluyorsunuz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica