Ücretsiz Olarak Sunulan İnternet Uygulamaları nasıl para Kazanıyor?

Ücretsiz Olarak Sunulan İnternet Uygulamaları nasıl para Kazanıyor?
Ücretsiz Olarak Sunulan İnternet Uygulamaları nasıl para Kazanıyor?

Akıllı telefon ve tabletlerin günümüzde yaygınlaşmasıyla beraber, hayatımıza pek çok internet uygulamaları da girmiş durumdadır. Bu internet uygulamalarından kimisi ücretsiz indirilmeyi desteklerken, kimisi de belli bir ücret karşılığında kredi kartı ile ödeme şeklinde indirilebilmektedir. Ücretli olan uygulamaların para kazanma yöntemleri açık ve net iken, ücretsiz indirilme sağlayan uygulamaların kurucularının ne şekilde ve nasıl para kazandıkları ise biraz tartışmalı bir konu olmaktadır. Ücretsiz bir uygulamadan kurucuların para kazanma yöntemleri;

REKLAMLAR

Akıllı telefonunuza ya da tabletinize ücretsiz bir şekilde müzik dinleme programı indirdiniz. Evet bu uygulama başta bedava gibi gözükse de, şarkıları dinlerken belirli aralıklarla şarkılar durdurularak aralara sesli ya da görüntülü reklamlar girmektedir. Bu kullanıcı tarafından oldukça can sıkıcı olmaktadır. Bunun haricinde, herhangi bir ücretsiz oyun indirdiniz, fakat oyunda her bir seviyeyi atladıktan sonra diğer bir seviyeye geçerken oyun içi reklam devreye girer. Bu kimi zaman 5 saniye kimi zaman ise 1 dakikaları bulabilmektedir. Buradaki reklamlardan program oluşturucu firmalar ve kişiler para kazanırken, kullanıcılar için ise can sıkıntı zamanlar oluşmaktadır.

UYGULAMA İÇİ ALIMLAR

Çok popüler bir oyun indirdiniz. Oyuna adapte olma süresince, sistem size ücretsiz olarak devam edebilme olanağı sağlamaktadır. Fakat ilerleyen dönemlerde, bir üst seviyeye geçebilmek, gizli bölmeleri açabilmek ya da farklı karakter ve kostümleri kullanabilmek için uygulama içi satın alım denilen ödemeler yapmanız gerekebilir. Bu satın alma işlemleri, kredi kartı üzerinden yapılabilmektedir. Bu uygulama içi satın alımları gerçekleştirmeyen kullanıcılar, ücretsiz uygulamalara devam edememektedirler.

PRO YA DA TAM SÜRÜME GEÇME

Ücretsiz uygulamaların çoğu en fazla 1 aylık deneme süreçli uygulamalar olabilmektedir. Siz uygulamayı ücretsiz olarak indirirsiniz fakat 1 aylık deneme süreniz dolduktan sonra uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilme olanağınız ortadan kalkar. Bu durumda uygulamanın tam ya da pro sürümüne geçebilmeniz için yine kredi kartınız üzerinden ödeme ve satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica