Tarım Kredi Kooperatifinden Nasıl Kredi Çekilir?

Tarım Kredi Kooperatifinden Nasıl Kredi Çekilir?
Tarım Kredi Kooperatifinden Nasıl Kredi Çekilir?

Tarım Kredi Kooperatifleri, ortaklık üzerine inşa edilmiş olan bir kuruluştur. Son yıllarda ise vermiş olduğu krediler ile ön plana çıkmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri kısa ve orta vadeli kredi imkanları sunmaktadır.

Kısa Vadeli İşletme Kredileri

1 yıl vade ile verilir. Bu krediler; genel ihtiyaç kredisi, tohumluk krediler, kimyevi gübre kredileri, hayvancılık işletme kredileri, tarımsal araç kredileri ve akaryakıt kredisinden oluşur.

Orta Vadeli Yatırım Kredileri

4 yıla kadar vade olanağı bulunur. Bu krediler; tarımsal araç- gereç, hayvancılık donatma ve tarımsal sulama kredisinden oluşur. Tarım kredi kooperatifleri, kooperatif yetkisinde özel şahıs haddi olarak en fazla 50 bin tl vermektedir. Bölge Birlikleri yetkisi ile en fazla 250 bin TL kredi verilmektedir. Merkez Birliği Onaylı kredilerde ise üst sınır 1 milyon TL’dir.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Nasıl Kredi Alınır?

Tarım Kredi Kooperatifinden kredi alabilmek için ilk önce ödeme gücünde olan en az 2 ortak bulunmalıdır. Bu ortaklar müşterek olarak borçlu olmaktadır. Müteselsil kefaleti ile kredi verilmektedir. Açılacak olan krediye göre kefil sayısı da en fazla 4 olmak şartı ile değişir. Kredilere karşı istenilmekte olan teminatlar da taşınmaz mal ipoteği, araç rehini veya teminat mektubu şeklinde olmaktadır. Ayrıca kredilerde kooperatif yönetim kurulu kabulü üzerine gerekli görüldüğü takdirde kefalet şartı aranmaz. Fakat bu durumlarda üye olacak olan ortaklar açtıracağı kredi limitlerinin 3 katı tutarında ipotek, rehin veya teminat mektubu vermelidir.

20 binin üzerinde olan kredilerde ise müteselsil kefaletinin yanında taşınmaz mal ipoteği istenmektedir. Aynı zamanda tarım taşıtları veya traktör de rehin olarak alınabilmektedir. 40.000 TL’nin üzerinde olan kredilerde açılacak olan kredilerin iki katı tutarında teminat verilmesi gerekir. Bir yıla kadar çekilen kredilerde ise %8 oranında faiz; 1-4 yıl arasında olan kredilerde ise tarımsal cari faiz oranları kullandırılmaktadır. 4 yılın üzerinde kredi kullanmak isteyenler için ise oranında faiz uygulanır. Kredi limitleri ortağın mal varlığına, haddine ve ihtiyacına göre düzenlenen kurullar tarafından belirlenmektedir. Kredi başvuruları için ise Tarım kredi kooperatifleri her il ve ilçede birimleri bulunmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica