Senetle Ev Nasil Alinir?

Senetle Ev Nasil Alinir?
Senetle Ev Nasil Alinir?

 Yatırım yapmak veya ev sahibi olmak için senetle ev satan firmalar tüketicilere alternatifler sunuyor. Makalemizde senetle ev satan firmaların uyguladıkları yöntemlerle ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

Senetle Ev Almak

Senetle ev satan firmalardan birkaç yolla ev sahibi olabilmek mümkün. İlki temelden eve girmek bu seçenekte arsa mevcuttur. Yapılacak evin projesi hazırdır. Diğer seçenek ise ev bitmiştir. Ev teslim edildikten sonra borç ödenmeye başlayacaktır. Her iki durumda da firmaya bir miktar peşinat verilebildiği gibi bu peşinatı talep etmeyen firmalarda bulunması mümkündür.İnşaat firması veya yüklenici firma ile mevcut projeden veya hazır evler arasında seçim yapılarak fiyat konusunda anlaşmaya şartları konuşulur. Daha sonra kuruluşun talep edeceği peşinat ne şekilde karşılanacağı konusunda anlaşmaya varılır. Genelde firmalar bir miktarını peşinat almak isteyebileceklerdir. Geri kalan fiyat üzerinden belirli vadelerle yapılabilmektedir. Bu vadeler aylık, üç aylık, altı aylık veya senelik yapılabilmektedir.

Dikkat Edilecek Hususlar

Senetle ev sahibi olmayı hayal eden kişilerin dikkat etmesi gereken konular;

 1. Ev almak için anlaşma yapacağınız kuruluşu şartları konuştuktan sonra iyice araştırın. Araştırmanız firmanın daha önce yaptığı projeler ve teslim ettiği konutları kullananlardan en doğru bilgileri alabilirsiniz.

 2. İnşaat firması kendi finansmanı ile sağladığı için yapmış olduğu konutu senetle satmaktadır. Kuruluşun finansmanı nasıl karşıladığını sorun. Bazı durumlarda firmalar uzun vadeli proje kredileri kullanmaktadır. Proje kredisi kullanan firmalar tapuları ev sahibi olacak kişilere verirken ipotekli vermektedir. Bu durumda dikkatli olunmalıdır. Ev bankaya karşı ipoteklidir. Siz borcunuzu firmaya ödeseniz bile firmanın proje borcunu bankaya ödememesi durumunda evin mülkiyetini alamayabilmek tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 3. Bankaların kredi kullandırdığı evleri senetle almak için talip olun. Bankalar güvenilir olmayan projelere kredi vermez. Araştırma esnasında bu hususu sorgulayın.

 4. Temelden ev sahibi olmak istiyorsanız, inşaatın yapı ruhsatını, inşaat tamamlama sigortasının olmasını ve gerekli izinlerin alınmış olduğunu kontrol edin.

 5. Senet imzalarken mutlaka her hanesinin dolu olmasını, borç ödenecek kişi olarak firma adının yazılmasını isteyin aksi takdirde senet elden ele dolaşabilmektedir. Firma adının yazılması durumunda muhatap olacağınız sadece firma olacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica