Senetle Beyaz Eşya Satan Mağazalar

Senetle Beyaz Eşya Satan Mağazalar
Senetle Beyaz Eşya Satan Mağazalar

Türkiye genelinde kredi kartı, tüketici kredisi kullanmadan taksitli alışveriş yapılabilen birçok beyaz eşya mağazası bulunmaktadır. Bu mağazalar müşterilerine beyaz eşya satışını eşit şekilde taksit yaparak taksitlerin mağazaya ödenmesi durumunda ödenen senetle tüketicilere teslim edilmektedir. Özellikle yaz aylarında evlenecek kişilerin düğün yapması nedeniyle pek çok köklü marka bu yöntemi uygulamaktadır. Bu işi yapan firmaların pek çoğu iyi niyetli ve işlerini düzgün yapan kişilerden oluşmasına rağmen az sayıda da kötü niyetli kişilerde bulunmaktadır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken şeylerden ilki senetlerin tam anlamıyla bütün hanelerin doldurulmasıdır. Senetle beyaz eşya almak istiyorsanız herhangi bir mağazaya gittiğinizde bu isteğinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Makalemizde senetle beyaz eşya alırken kötü sonuçlarla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılarıyla bulacaksınız.

Senet Doldururken Kötü Durumla Karşılaşmamak için

 1- Düzenlenecek senetleri satıcıya ne kadar güvenirseniz güvenin boş senede imza atmayın. Boş senetler imzalanarak karşı tarafa verilmesi bütün varlığını o kişinin insafına bırakmak anlamına gelmektedir. Vade tarihi ve rakam kısmı doldurulmalıdır.

 2- Söz konusu senet tam doldurulduktan sonra senedin üzerine tek imza atın. Daha önceki yıllarda damga pulu yapıştırılan senetlere iki imza atılıyordu. Damga pulu uygulaması kalktığı için tek imza atmak yeterli olacaktır.

 3- Tüm borç için tek senet düzenlenmeyi kabul etmeyin. Kaç taksit yapılacaksa o kadar senedi doldurup imzalayın. Senedi düzenleyen kişiler çoğu zaman bu konuda direnebilir. Alışverişten vazgeçilemeyecek ve mutlaka oradan almak gerekecekse borcun tutarı, borcun ne sebeple oluştuğu, ne kadar vade yapıldığını, hangi tarihlerde ödeme yapılacağı, borç için kaç liralık senet alındığını gösterir sözleşme yapın. Sözleşmenin aslını senet elinize geçene kadar muhafaza edin.

 4- Senetteki borç tutarının para cinsi bölümünü hangi cinsten borçlandıysanız yazın. Bazen Türk lirası cinsinden düşünülen borç kötü niyetli kişiler tarafından döviz cinsinden yazılabilmektedir.

 5- Senetler üzerinde borç tutarları yazılı olarak doldurun. Rakam ve yazı arasındaki tutarsızlıkta yazılı bölüm asıl olacağını unutmayın.

 6- Senetteki borç tutarının önüne ve arkasına =,# vb. işaretlerle işaretleyerek sonradan rakam eklenmemesini sağlayın.

 7- Senetlerin aslını almadan borcunuzu ödemeyin. Senet başkasına verilmiş olabilir böylelikle iki kez borç ödemek zorunda kalırsınız.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica