Senet Nasıl Doldurulur?

Senet Nasıl Doldurulur?
Senet Nasıl Doldurulur?

Birçok kişi bazı işler için veya borçlar için senet doldurmaktadır. Bazı firmalar senet karşılığında araba, para, ev eşyası, telefon gibi ürünleri vermektedir. Eğer bu konuda herhangi bir problem yaşamak istemiyorsanız senet hakkında tecrübe edinmeniz ve nasıl doldurulması gerektiğini öğrenmeniz gerekecektir.

Senet Doldurma Aşama Aşama

1-) İmzalanan Senedin Ödeme Günü: İmzalayacağınız senedin ödeme gününü belirten kısımdır. Bu bölüme oldukça dikkat edilmesi gerekir. Ne tarih girdiyseniz o tarihte ödenmesi gerekir aksi halde satıcı ile ilgi ciddi problem yaşayabilirsiniz. Özellikle bu kısmı boş bırakmamanız gerekiyor. Eğer boş bırakılırsa senet iptal olabilir.

2-) Senet Tutarı: Türk lirası kısmında bulunan senet tutarını gösteren bölgedir. Bu kısımın doldurulması zorunludur. Senet tutarı kısmına uzmanlar önüne ve arkasına kare veya yıldız eklemenizi tavsiye ediyor. Böylelikle sonradan değişmesini önlemiş olacaksınız.

3-) Kuruş: Senette bulunan Türk lirasını küsuratı yani kuruşu belirtir. Genelde birçok kişi boş bırakır.

4-) Ödeme Gününün Yazı İle Yazılması: Senet karışıklığını önlemek için bireyin bu olanı doldurması gerekir. Ödeme günündeki tarihle karışması halinde Bireyin yazı ile yazmış olan tarih kabul edilir.

5-) No: Aynı kişiye birden fazla senet verildiyse bu alanı bireyin doldurması gerekmektedir.

6-) Senet Tutarı Yazı İle Yazılması: Bireyin bu alanı doldurması oldukça önemlidir. Özellikle senet tutarı kısmında yapılan hatada yazı ile yazılan tutar kabul edilmektedir.

7-) Vade: Ödeme tarihinin aynısını buraya da yazmanız gerekecektir.

8-) Alacaklı: Senette alacaklı kişinin adı ve soyadı veya firma ismi yazılır.

9-) Borç Nedeni: Borcun nedenini belirtilen bir kısımdır. Bu alan oldukça önemli olduğundan doldurulması önerilmektedir.

10-) Borçlu Bilgiler: Bu alanda senet imzalayan bireyin kimlik bilgileri girilmesi gereklidir. TCK numarası burada net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

11-) Tarih: Senedin hazırlandığı tarihi belirtmektedir. Buranında doldurulması önerilmektedir.

12-) İmza: Bireyin senette imza atma kısımdır. Bura zorunlu olduğundan dolayı boş bırakılmaması gerekmektedir.

Senet Doldururken En Çok Neye Dikkat Etmek Gerekmektedir

Birçok kişi senet doldururken en çok senet tutarının doğru yazılması ve tutarın değiştirilmemesi için sağına ve soluna yıldız veya kare koymak gerektiğini belirtmiştir. Özellikle senet imzalayacağınız bireyin yakın çevreden olunmasına özen gösterilmesi gerekir. Böylelikle kişinin dolanma olasılığı büyük ölçüde engellenmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica