Senet Kıran Bozan Yerler Ve Bankalar

Senet Kıran Bozan Yerler Ve Bankalar
Senet Kıran Bozan Yerler Ve Bankalar

Ticarette en çok kullanılan ödeme araçlarından biri olan senet, hemen hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Yalnız senetlerin ödemeleri, ödeme tarihlerinde yapıldığından dolayı senet sahipleri tarihin gelmesini beklemek zorundadır. Bu anlamda senedin tarih gelmeden senedin kırılmasını sağlayan bankalar vardır. Bunun yanı sıra senet kırma işini sadece bankalar yapmamaktadır. Senet kırma işlemlerini yapan faktöring şirketleri de bulunmaktadır.

Senedin Kırılması

Senet kıymetli evraklar sınıfına girmektedir. Esasen senedi değerli yapan senet üzerinden alınan paralardır. Ödeme tarihi gelmeden, senedin satılması da denilebilir. Senedin tarihi gelmeden senedin parasını almak isteyen kişi, senet üzerindeki paradan daha az bir para karşılığında senedin haklarını senedi kırana devretme işlemine senet kırılması denmektedir. Bu iş çoğunlukla bankalar yapmaktadır.

Senet Kıran Bankalar

Bankalar belli bir komisyon karşılığında senedin kırma işlemini yapmaktadır. Sendin ödeme tarihine olan uzaklık ne derece ise o kadar yüksek komisyonlar karşılığında senetler kırılır. Her ne kadar otorite olarak bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu tarafından komisyon oranları belirlense de bankadan bankaya komisyon oranları değişiklik göstermektedir. Bu işlemleri yapan bankalar inceldiğinde. İlk olarak Akbank bu işte piyasada en uygun komisyonlarda bu işlemi yaptığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra, senet adedi ve vadesi, senet kırma işleminde belirleyici olmaktadır. Banka seçimi yapılırken, halk bankası, Yapı kredi, HSCB bankaları senet kırma işlemini yapmaktadır. Senet kırdırma işlemi yapılacak ise bu banklardan fiyat almak da yarar sağlayabilir. Bunun dışında iş bankası ve vakıf bankta senet kırma işlemlerini sağlamaktadırlar.

Senet Kıran Yerler

Senet kırma işlemini bankaların dışında yapan başka yerlerde bulunmaktadır. Bunun başında faktöring şirketleri gelmektedir. Bunun yanı sıra döviz büroları, kuyumcu işiyle uğraşanlar, ikrazatçılar, iş adamları gibi birçok kişi de senet kırma işlemlerini yapmaktadırlar. Bankalardan farklı olarak bu kurumlar senet kırma işleminde fatura kesecekleri için, ekstra olarak vergide ödemek zorundadırlar. Dolayısı ile bu farkta sendi kırdırmak isteyen kişiye yansıtılacaktır. Öte yandan bankalar ve faktöring şirketleri bankacılık düzenleme ve denetleme kuruluna bağlı olarak çalıştıkları için, kuyumcular, iş adamları gibi senet kıran özel yerlere nazaran daha düşük komisyonla bu işlemleri yapacaklardır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica