Senet Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Senet Karşılığı Kredi Veren Bankalar
Senet Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Günümüzde pek çok kişi nakit ihtiyacını karşılamak adına bankalara başvurmaktadır. Bu başvuru kimi zaman senet yolu ile de olabilmektedir. Yazının ilerleyen bölümlerinde senet karşılığı kredi ne demektir? Senet karşılığı kredi veren bankalar hangileridir? gibi soruların cevabını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Senet karşılığı kredi nasıl alınır?

Kişilerin nakit ihtiyacını karşılamaları adına bankalara başvurdukları yöntemlerden biri de senet karşılığı işlemlerdir. Her şeyden önce senet karşılığı kredi ne demektir? sorusunun cevabından bahsetmek gerekir. Senet karşılığı kredi demek, kişilerin acil olarak nakit paraya ihtiyaçları olduğu durumda ellerinde bulunan ve vade tarihi geçmeyen senetleri, başvurdukları bankaya giderek elden teslim ederek bu senetlerin karşılığında kullandıkları kredidir.Senet Karşılığı Kredi Nedir? Senet Karşılığı Avans Kredisi Nedir? Bu yazımızında sğze yaralı olduğunu düşünüyoruz.

Bankaların bu şekilde kredi kullandırmasının sebebi ise, çek ve senet gibi ticari amacı olan belgelerin hala piyasada kullanım alanlarının olmasıdır. Kişilerin senet karşılığı kredi talebinde bulunmasının sebebi ise, senetlerin belirli bir vade süresi olmasıdır. Ve senetler bu süreden önce maalesef ki bozdurulamaz.

Vadesi gelmeyen senedi nasıl nakde çevirebilirim? sorusu ise tüketicilerin aklını karıştırmaktadır. Bu sorunun cevabı olan senet karşılığı krediler günümüzde bankalar tarafından tüketicilere uygulanmaktadır. Bu sayede vadesi henüz gelmemiş olan bir senedi, bankaya götürerek bu tutar karşılığında kredinizi nakit olarak tahsil edebilir ve işlerinizde kullanabilirsiniz.

SENET KARŞILIĞI KREDİ HİZMETİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Senet gibi belgelerin hala piyasada sıklıkla kullanılması sebebi ile pek çok banka tüketicilere sahip oldukları senet karşılığında kredi vermektedir. Bankalar senet karşılığı kredi verirler fakat bu tüm senetler için geçerli bir durum değildir.

Kişi senet ile kredi çekmek üzere bankaya başvurduktan sonra, öncelikle senedi düzenleyen kişinin hem bankacılık hem de ticari siciline başvurduğunuz banka tarafından bakılır. Bu işlem KKB tarafından yapılır. Eğer senedi düzenleyen kişinin risk endeksinde problem yok ise senet banka tarafından değerlendirilmeye ve de incelenmeye alınır. Ardından senedin vade tarihine göre banka tarafından belirli bir oranda komisyon belirlenir ve ardından bu oranlar ile kişiye kredi verilir. Burada banka kafasına göre bir komisyon belirleyemez. Bu belirlenen komisyon genellikle BDDK tarafından belirlenen faiz oranlarıdır.

Bu işlemler ile tüketicilere kredi veren bankalar; Ziraat Bankası, Akbank, Denizbank ve Garanti Bankasıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica