Peşinatsız Senetle Araba

Peşinatsız Senetle Araba
Peşinatsız Senetle Araba

 Araba sahibi olmak birçok bireyin hayalidir. Araba almayı düşünen kişilerin ilk başvurduğu yer bankalar olmaktadır. Bankalar genelde aracın bedelinin yaklaşık %70 oranında kredi kullanılmaktadır. Araç bedelinin %30’unu karşılayacak peşinatı olmayan kişiler genelde senetle araba satan kişi veya firmalara yönelmektedir. Bu kişi veya firmaları internette veya yaşanan şehirlerde bulmak mümkündür. Senetle araç satım ilanı veren kuruluş veya kişiler aracın tamamına kredi kullanabilirsiniz veya peşinatsız şu kadar ay vade ile alabilirsiniz şeklinde ilanlar vermektedir.Alınacak araba senetle değerine bakılmaksızın peşinat vermeden aracın alabilmek mümkün. Senetle araç satan kurumsal firmalar olabildiği gibi, galeri ve bireysel çapta yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Firma, galeri veya kişiler aracın bedelini alıp alamayacağı bakmaktadır. Yani sizden aracın bedelini tahsil edebileceklerse size aracı satacaklardır.

Senetle Alışverişlerde Kredi Notu Belirleyici

Kişilerin kredi notu artık her alanda rahatça bakılabildiğinden bu not size güvenilmesinde belirleyici olmaktadır. Araç almak istendiğinde bu durumla karşılaşmanız olası durumlardan biri.

Senet İmzalayarak Karşılaşabileceğiniz Riskler

Senet son derece basit bir kâğıt parçası olmasına karşın imzalı olması durumda kişilere kâbuslar yaşatabilecektir. Senetler mutlaka ilgili bölümleri tam doldurulmalı bu konuda hata yapılmamalıdır. Kaç vade yapıldı ise o kadar senet doldurulmasını her senetteki bütün hanelerin tam doldurulmasını isteyin. Senet üzerine sadece tek imza atın. İki imza atmak sizi şirket yükümlülüğü altına sokabilir. Vadesini ödeyeceğiniz senedi mutlaka teslim alın. Ben iptal ederim, sonra alırsın gibi sözlere itibar etmeyin. Bu senedi tekrar ödemek zorunda kalabilirsiniz.Senet konusunda özellikle tek senet doldurma, senet üzerinde boş yer bıraktırma, iki imza atılmasını isteme durumlarında alışverişten vazgeçin aksi durumda çok ağır yükümlülükler altında kalabilirsiniz.Banka kredisi çekemeyeceğiniz bilinmesi nedeniyle zor durumunuzdan yararlanmak isteyen kişiler çıkacaktır. Bu sebepten aracın fiyatını çok yüksek olarak söyleyeceklerdir. Bankaların uyguladıkları faizden çok yüksek vade farkı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bazı satıcılar kefil, aracın borcunun bitinceye kadar size resmi devrinin yapılmaması yollarına gitmektedir. Aracın mülkiyeti size geçse bile aracın üzerine satılamaz kaydı konacaktır. Borcu bitinceye kadar aracı satılamaz. Araç kendi başına çok masraflı bir husustur. Bütçenin ayarlanamaması size huzursuz günler yaşatacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica