Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?
Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin kredi borcu ne olur? Kredi günlük hayatta ödeme kalemlerinizde bir sıkıntı yaşadığınız zaman size maddi anlamda destek olan alternatif seçeneklerden sadece birisidir. Kredi çekmek artık çok kolay bir hal aldı. Bankalar kredi verebilmek için neredeyse faiz oranını sıfırladılar. Sıkıntı faiz oranlarında değil tabi ki. Ülkemizde geçim standartları istatistiklerde göründüğü gibi değil maalesef. Aslında insanlar geçinmekte çok güçlükler çekiyorlar. Kredi çözüm olmayabiliyor.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Araştırmalarımıza göre kredi çeken insanların genellikle yaş aralığı 35 ile 50 arası. Çekme sebepleri de genellikle ya kendisine ya da çocuklarına ev almak için veya düğün yapmak için vesaire. Fakat bu kredilerin meblağları pek az sayılmaz. Ödemesi de bilindiği gibi ev kredisi mesela 15 yılı bulabiliyor. 50 yaşındaki bir kişinin ev kredisi çektiğini ve 15 yılda ödeyeceğini düşünürsek ve ödemelerde sıkıntı ya da erken ödeme gibi değişiklikler olmadığı taktirde ödeyen mükellefin yaşı ödemeler bitene kadar 65 oluyor.

Doğal olarak yaşlanmış oluyor hatta kimse için bu şekilde düşünmek istemeyiz ama ölebiliyor bile. Peki sorumuza gelelim. Ölen kişinin kredi borcu ne olur? Bu sefer biraz güzel haber verelim. Ölen kişinin kredi borcu kesin ve net bir şekilde silinir. Şu anki mevcut yasalara göre bu şekilde. Yani mecliste bir toplantı yapılıp başka şekilde bir karar alınmadığı sürece böyle kalmaya devam edecek. Korkulacak bir durum olduğu da söylenemez.

Çünkü yasa bu şekilde belirlenmiş ve değiştirilmesini isteyen kimse olduğu da söylenemez. Sistem şu şekilde ilerliyor. Ölen kişinin yaşını bir kusur olarak görmediler ve kredi tanımladılarsa bundan sonraki adım bankalar ve sigorta şirketleri arasında işliyor. Aslında belki birçok müşterinin haberi bile olmuyor ya da araştırmıyor ama kredi çekerken dosya masrafı bile yok denilen krediyi bile net olarak istediğiniz rakamı alamazsınız.

Kredi üzerinden sigorta kesintisi yapılır. Yani bankalar size krediyi teslim etmeden parayı sigorta işlemi yaptırıp güvenceye alır. Yaşlı ya da genç her insanın ölme ihtimali olduğu için kimse kendini riske atmaz. Bu nedenle doğal olarak bankalar da kendisini bir nevi korumuş oluyor. Kısaca krediyi çeken kişi hiç ödeme bile yapmadan ölmüş olsa kredisi kesin bir şekilde kapanır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica