Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?
Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi? Bir kişinin kredi çekmek için gerekli şartlara uygun ve istenen niteliklere sahip olması gerekir. Nitelik deyince gözde büyütmeye gerek yok. Yani bir kişi kredi çekmek için yüksek lisans yapmasına gerek yok.

Gerekli nitelik yaşını doldurmuş yani imza yetkisine sahip olması gibi birkaç tane daha nitelik aranmaktadır. Mesela 65 yaş ve üstü yani devletin birçok imkanından faydalanan ve yaşlı sınıfına giren kişiler kredi çekemez. Çünkü bankalar öderken ölebilme ihtimalini değerlendirir. Tabi ki kastı olduğundan değil ama ülkemizin istatistiksel olarak bir kişi ortalama ne kadar yaşar bu konu bankalar için önem arz eder.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Aynı zamanda 18 yaşını geçmiş olabilirsiniz fakat herhangi bir ağır rahatsızlıktan dolayı imza yetkisi elinizden alınmış ise örneğin ileri derecede şizofreni rahatsızlığı çeken bir insanın imza yetkisi birinci dereceden yakınlarına verilir. Çünkü rahatsızlık nöbet geçirip kendine veya etrafına zarar verebilecek bir safhaya ulaşmışsa bu kanunen en yakın akrabanın bakım ve işlemleri ile ilgilenmesi gerektiği anlamına gelir. Aynı zamanda bu şekilde gelgitler yaşandığı için herhangi bir imza yetkisine sahip değildir ve kredi çekmeye de müsait değildir.

Kefillik mevzuuna gelince işin rengi çok daha farklı. Bir kişi kefil olabilmesi için aranan nitelik ise güvenilirlik. Kişinin mal varlığı da etkenlerden birisi fakat bankalar ve ödemeler konusunda ne kadar güvenilir birisi bu çok önemlidir. Peki asıl sorumuz; kredi borcu olan biri kefil olabilir mi? Elbette ki kefil olabilir. Fakat yukarıda dediğimiz gibi güvenilir ise olabilir.

Yani borçlarını devamlı ve düzenli bir şekilde ödüyor olması gerekir. Kişinin kredi borcu olması önemli değildir. Borcunu aksatmadan ödüyor olması önemlidir. Kredi notu ne kadar düzenli, sicili düzgün mü bu etkenler üzerinde daha çok durulur.

Bir kişinin kredi notu düştüyse o kişinin kredi çekmesi de kefil olması da zorlaşır. Kredi notu çok çabuk bir şekilde düşer. Mesela 3 ay arka arkaya borcunu ödemeyen bir kişinin kredi notu çok hızlı bir şekilde düşer. Düşen notu tekrar düzeltebilmek için belki en az 1 yıl boyunca düzenli ödemeler yapmak gerekir. Kefil olan kişinin de bu düzene uyması önemlidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica