Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?
Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

Kefil olan kişiye icra gelir mi? Zengin ya da fakir herkesin paraya ihtiyacı oluyor. Kimi zaman zengin bile olsak gelecek ödemeler beklendiği zaman gelmeyebiliyor ya da gelse bile tamamı elinize geçmeyince istediğiniz işi yapamıyorsunuz. Dar gelirli bir ailenin ise borcu varsa gelen nakit ancak geçinmesini sağlıyor. Borcu ödeyecek kadar bir nakit geçtiğinde ödemiş olsa bile bu sefer de çıkabilecek olan herhangi bir sürpriz masraf ciddi anlamda hesapları karıştırıyor. Mesela bir hastalık söz konusu olduğunda hastane masrafları doğal olarak zor durumda bırakabiliyor. Bu yüzden insanlar kredi çekiyor veya borç para almak zorunda kalıyorlar.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

Tabi ki bir de kefillik durumu bulunmakta. Kefil; bir kişiye borcunu ödeyeceği yani güvenilir birisi olduğuna emin olduğunu belirten eğer ödeyemeyecek bile olsa yerine onun borcunu üstlenen kişidir. Eğer ki bir kişi başka birinden borç alırsa ya da kredi çekerse ve başka birisi de o kişinin hakkında kefil olursa banka ya da alacaklı parasını borçludan tahsil edemezse doğruca kefilin kapısını çalar. Çünkü kefil olurken bu mesuliyetlerin tamamını üstlenmiş sayılırsınız.

Kefil olmuşsanız ve mükellefiniz yani kefil olduğunuz kişi borcunu ödemiyorsa veya aksatmalar yaşatıyorsa alacaklı kişiler sizden paralarını vermenizi talep edeceklerdir. Çünkü kefil demek bir anlamda da bütün mesuliyetleri kabul etmek ve olumsuz olabilecek şeylerde zaten size geleceklerini tahmin etmek demektir. Kefil olmak çok sıkıntılı bir konudur. Hatta bu konuda büyüklerin bir sözü var “paran varsa kefil, vaktin varsa şahit ol” şeklinde ki bu kefillerin başına zamanında ne sıkıntılar geldiğini zaten net bir şekilde açıklamış diye düşündürüyor.

Peki gelelim şimdi asıl sorumuza. Kefil olan kişiye icra gelir mi? Evet gelir peki nasıl? Şu şekilde; eğer birisine mesela kredi çekmesi için kefil oldunuz. Krediyi çekip işini hallettikten sonra borcunun bir kısmını ödedi ve sonrasında aksatmaya başladı. Belirli bir zamandan sonra da hiç ödemedi. Banka borcunu tahsil etmek için öncelikle borçluya ulaşmaya çalışır ve borcunu ödemesini aksi taktirde haciz yoluna başvuracaklarını söyler. Sonrasında eğer ulaşılmış olsa bile ödemezse haciz yoluyla para tahsil edilmeye çalışılır.

Eğer borçluyu bulduklarında haciz yoluyla alınabilecek bir malı veya eşyası yoksa ya da borçlu kaçmışsa yani ikamet adresini değiştirip kayıp durumda ise bu sefer işte kefil olan vatandaşın kapısı çalınır. Çünkü kefil olurken bu mesuliyetlerin hepsini kabul etmiş sayılırsınız. Kefil olmak istiyorsanız bu konulara dikkat etmeniz gerekir. Kefil olabilirsiniz tabi ki fakat kefil olduğunuz kişi ile aranız o kadar iyi olmalı ki ödeyemeyeceğini düşündüğünüzde sizin, onun borcunu ödemeniz zor gelmesin.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica