Banka Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Banka Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?
Banka Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Banka kredi sicili ne zaman düzelir? Bankalarda sicil uygulaması tamamen güven ve güvenlik amaçlı uygulanmaktadır. Kredi sicili kişinin bankalarda sadece maaşının yatmasına göre belirlenmez. Hatta maaşın hangi bankaya ya da ne kadar yattığının da bir önemi yoktur. Genel olarak kredi sicilini etkileyen kredi çekmek ve çektikten sonraki ödemelerin düzenliliğidir. Bir de aynı şekilde kredi kartı kullanıyorsanız kredi kartının ödemelerindeki düzenlilik de direk olarak kredi notunuzu etkiler.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Banka Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Kredi kartınızın ödemelerini düzenli yaparken bazı maddi sorunlardan dolayı ödemelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bazen hiç ödeyemediğiniz zamanlarda kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Eğer ki ödemeyi asgari üzerinden yapmayı planlasanız bile kredi notunuz yine olumsuz etkilenecektir. Kredi ödemelerinde de durum bu şekildedir. Ödemeler aksadığında ya da asgari tutar ödemelerinde bile kredi notunuz olumsuz etkilenir yani eksi puan alarak düşer. Zaten kredi ödemelerinde asgari tutar olmaz.

Kredi ödemeleri başta anlaştığınız şekilde vade uzunluğuna göre eşit miktarda bölünerek hesaplanır. En düşük ödeme birimi ay bazında hesaplanan miktar ne ise zaten o rakam asgari ödemedir. Kredinin aylık ödeme planı asgari ödeme şartlarına göre hesaplanmaktadır.

Siz eğer ki ödemeyi daha hızlı yani daha kısa vadede ödeyebileceğinizi düşünüyorsanız, ödemeler ona göre hesaplanır ve ay başına işleyecek vade farkı yani faiz miktarı daha da düşer. Veya uzun vadeli bir ödeme planı ayarlayıp daha kısa bir sürede yani hesaplanandan daha yüksek ödemelerle borcunuzu yatırırsanız hem vadesi kısalır hem de faiz miktarı yine düşecektir.

Kısacası daha kısa vadede çektiğiniz krediyi ödemek faiz miktarını düşürecektir. Şimdi asıl sorumuza gelelim. Banka kredi sicili ne zaman düzelir? Bu sorunun net ve kesin bir cevabı yok. Kredi notu tamamen sizin düzeninize bağlıdır. Net cevabı öğrenebilmek için sizin kredi notunuzdaki düşüş miktarını bilmek gerekir.

Aynı zamanda ilerleyen zamanlardaki ödemelerinizi ne kadar düzelteceğinize bağlıdır. Yani net bir cevap vermemiz gerekirse; çok düşük bir kredi notunuz var ve bir sonraki ödemelerinizden itibaren ödemelerinizi net tutarlarda ve düzenli olarak yatırmaya başladınız. En geç 5 yıl içerisinde notunuz düzelecektir. Fakat dediğimiz gibi ödemelerinizi düzeltmenize ve aksatmamanıza bağlı olarak değişir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica